اخبار

روایت رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد شخصیت و مقبره حکیمه خاتون(س)

روایت رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد شخصیت و مقبره حکیمه خاتون(س)
تاجگردون گفت: اگر چه بعید می دانم بی بی حکیمه (س) از آنجا عبور کرده باشد، چون در مسیر عبور از عراق و جنوب ایران به خراسان قطعا از باکو عبور نکرده، ولی خوب مورد اعتقاد مردم است.

به گزارش خبرگزاری رضوی از یاسوج؛ غلامرضا تاجگردون، نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در خصوص وجود حرم مطهر امامزاده بی‌ بی حکیمه در گچساران و نیز باکوی آذربایجان در صفحه شخصی اش و در واکنش به این موضوع نوشت: خبری از صدا و سیما مبنی بر وجود مرقد مطهر حضرت بی بی حکیمه (سلام الله علیها) در باکو در کشور آذربایجان پخش شد.
 
وی افزود: این ابهام به وجود آمد، بالاخره در ایران و گچساران است یا آذربایجان و باکو و یا جای دیگر. البته پاسخ به این سوال را باید اهل فن بدهند، ولی سالهاست که میلیونها ایرانی و ساکنین کشورهای حاشیه خلیج فارس به زیارت مرقد بی بی در گچساران می آیند.
 
تاجگردون ادامه داد: سه چهار سال پیش در ماموریتی خارج از کشور توقفی چند ساعته در باکو داشتم. اتفاقا استاندار فعلی کهگیلویه و بویراحمد که در مجلس همکار بودیم در این سفر همراه بودیم.

سفیر ایران پیشنهاد داد چند ساعت وقت را به زیارت بی بی حکیمه (سلام الله علیها) برویم. تعجب کردم مگه مرقد ایشان در باکو هست. خلاصه انگیزه پیدا کردم زیارت کنم. زیارت کردم و داستان مرقد را جویا شدم.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شوراس اسلامی افزود: اگر چه بعید می دانم بی بی حکیمه از آنجا عبور کرده باشد، چون در مسیر عبور از عراق و جنوب ایران به خراسان قطعا از باکو عبور نکرده، ولی خوب مورد اعتقاد مردم است.

داستان را سوال کردم که بانو که فرار کرده بود به حاکم یا یکی از بزرگان پناه می برد و در آنجا بهش امان می دهند و آنجا ساکن شده و مومنه ای پاکدست بوده و مورد احترام و بعد از فوتش در این نقطه دفن می شود.
 
تاجگردون ادامه داد: در زمان شوروی سابق بارگاهی نبود و بعد از استقلال آذربایجان با انتقال جاده، بارگاهی در شان ساخته می شود و بسیار مورد استقبال قرار گرفته و به خصوص مراسم ازدواج خیلی از جوانان در این محل برگزار می شود.
 
وی افزود: البته در خصوص نامهای مشابه و روایت های متعدد در خصوص اولاد ائمه روایت متعدد فراوان است، ولی آنچه که می توان گفت مرقد بی بی در جنوب گچساران به مسیر حضرت می خورد و وجود دیگر امامزاده ها در این مناطق و همچنین حضرت شاهچراغ در جنوب کشور صحت این موضوع است.
 
نمیانده گچساران و باشت ادامه داد: اگر هم نباشد و جای دیگر باشد باز هم فرقی نمی کند، مهم توسلی است که دوستداران اهل بیت به این بانوی مکرم کرده و خواهند کرد و حاجت روا می دارد.
 
این در حالی است که حجت‌ الاسلام سید نورالله جنتی‌ پور، مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این سوال مبنی بر وجود امامزاده‌ ای با نام بی بی حکیمه (سلام الله علیها) در باکو و گچساران، گفته بود: این موضوع تشابه اسمی بوده و در چند جای دیگر نیز امامزاده‌ ای با این اسم وجود دارد.
 
وی با تاکید بر اینکه امامزاده بی بی حکیمه (سلام الله علیها) گچساران سند معتبر دارد، افزوده بود: ممکن است امامزاده بی بی حکیمه (سلام الله علیها) باکوی آذربایجان فرزند یکی از فرزندان امام کاظم (علیه السلام) باشد و به نام عمه‌ اش گذاشته باشد.
 
جنتی پور با بیان اینکه از این موارد در بین امامزادگان زیاد داریم، ادامه داد: انتظار می‌ رود مردم تحقیق کنند ببینند چند امامزاده هم نام از جمله حسن، ابراهیم، حلیمه، حکیمه، زبیده و قاسم داریم.

۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۳۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.