اخبار

نگاهی متفاوت به زندگی خواهر بلافصل امام رضا (علیه السلام) در گچساران

نگاهی متفاوت به زندگی خواهر بلافصل امام رضا (علیه السلام) در گچساران
این امامزاده بزرگوار، دختر بلافصل باب ‌الحوائج امام موسی کاظم (علیه السلام) و خواهر پیشوای هشتم شیعیان، امام رضا (علیه السلام) است.
به گزارش خبرگزاری رضوی از یاسوج؛ مرقد مطهر امامزاده بی ‌بی حکیمه (سلام الله علیها) یکی از زیارتگاه‌ های معروف جنوب کشور در حدود یک کیلومتری سمت شرقی روستای بی ‌بی حکیمه (سلام الله علیها) واقع در دهستانی مزین به همین نام از توابع شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.
این بقعه منوره، در دامان کوه زرد (زردکوه) و تنگه بزرگ و طولانی در فاصله هشتاد کیلومتری جنوب غربی دوگنبدان (مرکز شهرستان گچساران) قرار دارد.

آستانه نورانی این امامزاده واجب التکریم، کانون معرفت زائرانی است که از سراسر کشور، به ویژه استان ‌های هم جوار، کشورهای حوزه خلیج فارس و شیعه نشین از جمله کویت، قطر، بحرین، امارات و دیگر کشورهای عربی از جمله لبنان، عراق، سوریه و عربستان، از سده‌ های پیشین تاکنون با رایحه دوستی اهل بیت (علیهم السلام) و با توشه ‌ای از معرفت، به زیارت و سیاحت این معصوم‌ زاده مشرف می شوند.
این امامزاده بزرگوار، دختر بلافصل باب ‌الحوائج امام موسی کاظم (علیه السلام) و خواهر پیشوای هشتم شیعیان، امام رضا (علیه السلام) است.
 
این میزبان با کرامت، مرهم دل‌ های دردمند و زائران شیفته ‌ای است که از اقصی نقاط ایران اسلامی و حتی کشورهای عربی و ساحل نشینان خلیج فارس، مقصد تبلور اعتقادی این دلدادگان است.
 
در همه فصول سال و به ویژه ایام نوروز و اعیاد اسلامی، هزاران زائر با قصد قرب الهی، اظهار مودت و توسل به ساحت مقدس این معصوم زاده می ‌جویند.
 
این بقعه متبرکه با کد تفضیلی 30008351000000 در سامانه جامع بانک مدیریت اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ثبت شده است.

بارگاه مطهر امام زاده بی ‌بی حکیمه (سلام الله علیها) در حد فاصل بندر گناوه و شهر دوگنبدان، در فضایی تقریباً دایره شکل، بنا شده است.
 
در ابتدا فضایی باز و طبیعی بوده که در دل غاری کوهستانی و صعب ‌العبور، آستانه جان دلدادگانی است که در عمق دریای معرفت، غرق شناخت و اندیشه می ‌شوند.
 
شکل این مکان منحصر به فرد با حفظ نمای طبیعی آن سنگ تراشی شده و با علم معماری نوین، مستحکم و زبره کاری سیمانی شده است.
آرامگاه این بانوی علوی در نقطه مرکز دایره قرار نگرفته و به سوی شمال میل نموده است.
 
در جوار این مکان روحانی، مزار دیگری، چشم نواز زائران قرار گرفته که بر اساس روایات معتبر محلی، متعلق به بی ‌بی گل ‌خاتون (سلام الله علیها) کنیز با وفا و نجیب بی ‌بی حکیمه (سلام الله علیها) است.

صحن این آرامگاه از کف تا سقف، ارتفاعی بیش از 10 متر و مساحت صحن حرم بالغ بر 420 متر مربع است.
 
از دهانه غار (ورودی آرامگاه) تا کف حرم تعداد 14 پله در قسمت ورودی زنانه و 13 پله در قسمت ورودی مردانه به کار رفته و دیوار شیشه ‌ای جایگاه زوار مردانه و زنانه را حائل شده است.
در سمت شمال غربی ضریح، درب کوچکی معروف به «باب المراد» وجود دارد که به استناد روایات متعدد، ورودی غاری بوده که بی ‌بی حکیمه (سلام الله علیها) با همراهی کنیز وفادار خود از دست دشمنان ظالمش در آن پناه گرفته است.

برای زیارت این آستانه متبرکه باید از میدان سرباز گچساران راهی شوید و پس از عبور از دهستان بی ‌بی حکیمه (سلام الله علیها) و همچنین آبادی‌ های سکنه‌ دار آب ‌شیرین، کمبل، بابا کلان و... در کانون گرم کرامت و جلب شفاعت آن بانوی مکرمه (سلام الله علیها)، موج وسیعی از ارادتمندانی را می ‌بینی؛ که مشتاقانه گرد حرم مطهرش زانوی شیفتگی بر زمین زده و برکات و کراماتش بر این اهالی دلدادگی جاری است.
 
وجود بقاع متبرکه کاکا مبارک (علیه السلام)، بابا کلان (علیه السلام)، امامزاده محمد(علیه السلام) و... در این مسیر و زیارت این اماکن مقدس، خود شمیم روح افزای دیگری است که به آرامی و طراوت، وجود زائران را عطرآگین نموده و مورد تکریم و مستحب زیارت هستند.
اکوتوریسم مفرح و دیدنی، مناظر طبیعی بدیع، منابع عظیم نفتی و شعله‌ های رقصان گاز، آب گرم و معدنی شفا بخش و مردم روستایی راستین و میهمان نواز بی ‌بی حکیمه (سلام الله علیها) و مهم ‌تر از همه وجود مبارک و نازنین خواهر امام رضا (علیه السلام) و بارگاه آسمانی این بانوی بزرگوار، این منطقه را به میعادگاه زائران و سیاحانی بدل نموده که به زیارت دل آمده و به سیاحت چشم. این مکان مقدس، فارغ از محاسبات مادی، وادی دل، دلدادگی و جاذبه‌ های درونی است.

این بقعه متبرکه با قدمتی بالغ بر ده قرن، سیر تحولی گسترده ‌ای در معماری، شکل ‌گیری، ساخت و کاربرد هنرهای معماری ایرانی ـ اسلامی داشته است.
 
در سال‌ های اخیر، آخرین مرحله از این مسیر تحول، به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد و سازمان‌ های همراه، تغییرات بهسازی در حرم، گنبد، صحن و رواق، ساختمان رفاهی زیارتی، بازارچه، زائر سرا، سرویس ‌های بهداشتی ـ رفاهی، دفاتر مخابراتی، فضای سبز، درمانگاه، آشپزخانه، سالن کنفراس، رستوران، انبارها، پاسگاه انتظامی و... صورت گرفته است.
توسعه و گسترش آستانه منوره، احداث و بهسازی بقعه متبرکه کاکا مبارک (علیه السلام) و بی ‌بی گل خاتون (سلام الله علیها)، نصب و اتصال ضریح بی ‌بی حکیمه (سلام الله علیها) و کنیز باوفایش از دیگر فعالیت‌ هایی بوده که اهتمام بی ‌شائبه ‌ای در آن صورت گرفته است.
 
حجت الاسلام قاسم مومنی شاد امروز در جوار حرم مطهر امامزاده بی بی حکیمه (سلام الله علیها) دختر بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام)، گفت : ﻣﺮﺣﻮم ﻣﻐﻔﻮر ﻋﻼﻣﻪ مجلسی (ره)، ﻓﺮزﻧﺪان اﻣـﺎم موسی کاظم (ع) را 39 ﻓﺮزﻧﺪ عنوان و ﺣﻜﻴﻤﻪ را یکی از آنها داﻧـﺴﺘﻪ و در اﻧﺘﻬـﺎ ﭼﻨـﻴﻦ فرمودند: در کوه های ﻣﺴﻴﺮ بهبهان، زیارتگاهی اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻨﺘﺴﺐ ﺑﻪ ﺣﻜﻴﻤﻪ ﺧـﺎﺗﻮن است و شیعیانی که در این مسیر رفت و آمد دارند آنجا را زیارت می کنند.
 
مستند شوق خدمت
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مستند شوق خدمت با موضوع فعالیت های مختلف عمرانی و فرهنگی صورت گرفته در امامزاده بی بی حکیمه (سلام الله علیها) با همکاری صدا و سیمای استان تهیه و در طول طرح نوروزی آرامش بهاری پخش شد.
 
مستند آفتاب جنوب
قاسم مومنی شاد اظهار داشت: همچنین مستند آفتاب جنوب یک مستند فاخر با موضوع معرفی بقعه متبرکه امامزاده بی بی حکیمه(سلام الله علیها) دختر بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام) با همکاری صدا و سیمای استان تهیه و در طول طرح نوروزی آرامش بهاری از شبکه استانی دنا پخش شد.
 
برگزاری برنامه شب های حرم
وی اضافه کرد: این برنامه به صورت ویژه در حرم مطهر امامزاده بی بی حکیمه (سلام الله علیها) دختر بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام) هر شب در طول طرح نوروزی آرامش بهاری برگزار و هر شب 20 هدیه فرهنگی با طرح ایرانی - اسلامی به شرکت کنندگان در مسابقه ای که حین برگزاری برنامه اجرا می شد، اهدا گردید.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: این ویژه برنامه شامل قرائت قرآن، اجرای مسابقه برای کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، سخنرانی و پاسخ به شبهات، پخش فیلم و مستند و ... بوده است.
 
مومنی شاد ادامه داد: طرح نوروزی آرامش بهاری از ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۷ لغایت 1۵ فروردین ماه ۱۳۹۸ به مدت ۱۷ روز در این بقعه متبرکه برگزار شد.
 
شایان ذکر است، ﻣﺮﺣﻮم ﻣﻐﻔﻮر ﻋﻼﻣﻪ مجلسی (ره)، ﻓﺮزﻧﺪان اﻣـﺎم موسی کاظم (علیه السلام) را ۳۹ ﻓﺮزﻧﺪ عنوان و ﺣﻜﻴﻤﻪ را یکی از آنها داﻧـﺴﺘﻪ و در اﻧﺘﻬـﺎ ﭼﻨـﻴﻦ فرمودند: «در کوه های ﻣﺴﻴﺮ بهبهان، زیارتگاهی اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻨﺘﺴﺐ ﺑﻪ ﺣﻜﻴﻤﻪ ﺧـﺎﺗﻮن است و شیعیانی که در این مسیر رفت و آمد دارند، آنجا را زیارت می کنند.
 
در زﻣﻴﻨﻪ ورود اﻳﻦ ﺑﺎﻧﻮی ﻣﻌﻈﻤﻪ ﺑﻪ ﺳﺮزﻣﻴﻦ ایران، روایت متعددی نقل ﺷﺪه، از ﺟﻤﻠﻪ اﻳﻦ ﻛﻪ ﻗﺮﻳﺐ یک ﺳﺎل ﭘﺲ از ﺳﻔﺮ ﺣـﻀﺮت معصومه (سلام الله علیها) ﺑﻪ کشور ایران، جمعی از ﺧﺎﻧﻮاده اﻳﺸﺎن ﺑﻪ ﻗﺼﺪ زﻳﺎرت اﻣﺎم رضا (علیه السلام) از ﻣـﺴﻴﺮ ارﺟﺎن ﺑﻪ شیراز (ﺑﻪ ﺳﺮپرستی اﺣﻤﺪ ﺑﻦ موسی (علیه السلام) (ﺷﺎه ﭼﺮاغ) به سوی ﻣـﺮو رﻫﺴﭙﺎر شدند.
 
از اﻓﺮادی ﻛﻪ در اﻳﻦ ﺳﻔﺮ ﺣﻀﻮر داﺷﺘﻨﺪ می ﺗﻮان به ﺣﺴﻴﻦ ﺑـﻦ موسی (علیه السلام)، ﻣﺤﻤﺪ ﺑﻦ موسی (علیه السلام) و ﺣﻜﻴﻤﻪ ﺑﻨﺖ موسی (علیه السلام) ﻛﻪ ﻫـﺮ ﺳـﻪ از ﻓﺮزﻧـﺪان اﻣﺎم ﻫﻔﺘﻢ ﺑﻮدﻧﺪ؛ اﺷﺎره نمود.
 
اﻳﺸﺎن ﺑﺎ ﻋﺒﻮر از ﺷﻬﺮ ﺑﺎﺳﺘﻴﻦ وارد ﺷﻬﺮ ﻣﺘﺮوﻛﻪ ﻣﻴﺸﺎن ﻛﻪ تنگه ای ﻋﻈﻴﻢ و اﻣﻦ داشته می ﺷﻮﻧﺪ و ﺳﭙﺲ در ﻣﻜـﺎن کنونی سکنی می ﮔﺰﻳﻨﻨﺪ.
۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۳۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.