اخبار

گذری کوتاه به امامزاده جعفر (ع)در گچساران

گذری کوتاه به امامزاده جعفر (ع)در گچساران
بقعه متبرکه امامزاده جعفر(ع) در مجاورت جاده گچساران به بابامیدان در دشتی وسیع و روستایی به همین نام در ۲۰ کیلومتری شهرستان نفت خیز گچساران قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاری رضوی از یاسوج؛ بقعه امامزاده جعفر(ع) درمجاورت جاده گچساران به بابامیدان در دشتی وسیع در روستای امامزاده جعفر(ع) و ۲۰ کیلومتری شهرستان نفتخیز گچساران قرار گرفته، این مکان علاوه بر موقعیت ویژه استراتژیکی و اهمیت اقلیمی از جمله زیارتگاه‌ های معتبر به شمار می‌رود.


 این مکان مقدس به لحاظ موقعیت جغرافیایی آن در مسیر جاده گچساران به شیراز یکی از بهترین مکان هایی است که در طول شبانه روز زائران بسیاری دارد.

شجره نامه امامزاده به استناد اعتقادات محلی از اولاد و احفاد حضرت امام موسی کاظم (ع) است و امامزاده دارای کرامات زیادی است و مردم آن سامان به آن اعتقاد دارند و گاه شبانه روز برای ادای حاجت در این مکان بیتوته می کنند.

در کتاب دایره المعارف شجره آل رسول (ص) جلد سوم نوشته آقای سید علی موسوی نژاد سوق در مورد این بقعه متبرکه این چنین آمده است ؛  «وجود گورستان قدیمی پیرامون بقعه با لوح مزار قرون گذشته حکایت از قدمت دیرینه قومی دارد که سال‌ ها پذیرای رهگذرانی بوده که قافله آن‌ها از شوش باستانی و سایر بلاد اسلامی از جمله مدینه و عراق شاهراه مزبور را طی کرده که گاه ساعت‌ ها در این زیارتگاه بیتوته و شاید هم به ‌علت خستگی راه و اجل در جوار این زیارتگاه دفن شده‌اند و چه بسا هم توانسته‌ اند به مسیر خویش ادامه داده، سر از تخت جمشید درآورند».

 لیکن این مکان به عبارتی یکی از مهم ترین محل‌ های مذهبی و به اعتباری بارانداز اسکان قافله‌ها و مسافران این شاهراه باستانی بوده است.

بنای قدیمی امامزاده با ابعاد ۴×۴ متر که تنها از یک واحد گنبد خانه که سقف آنرا با چوب و برگ درختان پوشش داده اند ، احداث شده بود .

بنای جدید این زیارتگاه در سال ۱۳۷۷ ( ه . ش) توسط اداره اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد به طور کلی تخریب و طرح جامع آن در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع با ابعاد ۱۲×۱۲ متر احداث شد که دارای یک شبستان ۶×۶ متر که بر فراز آن گنبدی بزرگ به ارتفاع ۶ متر قرار گرفته است، در ضلع غربی ساختمان یک زائر سرا به ابعاد ۶×۴ متر که بر روی آن دو گلدسته ۸ متری قرار گرفته است.
 
سبک‌شناسی و نوع مصالح مربوط به عصر صفویه است، لذا از کیفیت بنای اول این بقعه ( قبل از دوره صفویه) به دلیل تجدید بنای آن در سال ۱۳۷۷ (ه.ش) اطلاعی در دست نیست.
اکنون بنای جدید این زیارتگاه در زمینی معادل یک هکتار در ابعاد ۱۲×۱۲ متر با نقشه جامع مهندسی توسط اداره اوقاف استان با مشارکت مردمی روستای مزبور تهیه و اجرا شد.

 سر اورل استین، سیاح انگلیسی در سفر خود به مناطق دوگنبدان نسبت به امامزاده جعفر(ع) اشاره‌ای دارد که «… از باشت به طرف خان حماد رفتیم که مسکن طایفه گشتاسبی چرام و بابویی و احمدی است. امامزاده جعفر(ع) در ابتدای ده خان حماد واقع بوده و تا کاروانسرای دوگنبدان چهار فرسخ (۲۴ کیلومتر) است.
 مردم روستای امامزاده جعفر(ع) و سایر اقوام آن سامان برای این زیارتگاه احترام قائل هستند و با اعتقاد به پابوس آن مشرف می‌ شوند و مراسم مذهبی و دینی خود را در این مکان مقدس برگزار می‌ کنند.
این امامزاده دارای هیئت‌ امنای فعال است که نظارت و کنترل این بقعه متبرکه را برعهده دارند.

این مکان مقدس به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مسیر جاده گچساران به شیراز و مسیر راه کاروان راهیان نور یکی از بهترین مکان‌ هایی است که در طول شبانه‌ روز زائر زیادی دارد، ضمن اینکه از آنجایی‌ که این بقعه در خود روستای امامزاده جعفر واقع شده، دارای تمام امکانات رفاهی از جمله فضای سبز، سرویس بهداشتی، نانوایی، مغازه و... است.
همچنین از آنجایی‌ که این امامزاده از امامزادگان شاخص شهرستان گچساران است، طرح آرامش بهاری، یاس نبوی، ضیافت الهی، طرح تابستانه نشاط معنوی، بصیرت عاشورایی و همه مراسمات مذهبی در این بقعه شاخص شهرستان برگزار می‌ شود، ضمن اینکه سالانه رتبه دوم جذب گردشگر را در شهرستان کسب می‌ کند.
۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۲۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.