اخبار

امامزاده اسماعیل(ع) را بهتر بشناسیم

امامزاده اسماعیل(ع) را بهتر بشناسیم
بقعه امامزاده اسماعیل(ع) در فاصله ۳ کیلومتری ضلع شرقی روستای دره مورد چهار بیشه گچساران در منطقه‌ای معتدل و مرطوب قرار دارد.
به گزارش خبرگزاری رضوی از یاسوج، بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل (ع) گچساران در روستای دره مورد که از شمال به کوه تنگ باشت، از جنوب به جاده آسفالته گچساران به بهبهان، از مغرب به چهاربیشه علیا و از مشرق به روستای آبگرمون همسایه و محدود است، واقع شده است.
توضیحاتی در مورد بنای جدید بقعه
بنای جدید امامزاده در قالب طرح جامعی توسط اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان گچساران با ابعاد ۱۴ * ۱۰ متر اجرا شده و گنبدخانه‌ای با ابعاد ۷*۴ متر که در وسط آن قبر مطهر قرار داده شده است.

ضریح فلزی به رنگ طلایی در ابعاد ۲۰/۱*۲*۲ سانتی‌متر آن را پوشش داده است.

حد فاصل درب ورودی در دو قسمت نمای بیرونی ساختمان دو گل دسته با آجر به ارتفاع شش متر اجرا شده که هنوز در حال تکمیل است.
شجره نامه امامزاده
شجره‌نامه امامزاده اسماعیل(ع) به استناد کتیبه‌ای که در سنگ مرمر منقوش شده و در قبله دیوار داخل صحن نصب شده، نسبت ایشان را منسوب به نوادگان امام سجاد(ع) ذکر می‌ کند.

در این کتیبه چنین نوشته شده است: «آنچه از کتاب بحرالانساب مکتوب است، امامزاده اسماعیل(ع) به امامزاده حسین بن امامزاده جعفر بن امامزاده محمد بن امامزاده حسن بن امامزاده جعفر بن حضرت امام زین العابدین(ع) …».
در قسمت دوم این کتیبه که در زیر کتیبه فوق قرار گرفته، تبارنامه شاهزاده عبدالله که ظاهرا بقعه گلی آن زمانی جلو درب ورودی بقعه اسماعیل قرار گرفته، چنین نوشته است: «… الکلام فی حسب حضرت شاهزاده عبدالله ابن‌شاهزاده حسین بن‌شاهزاده قاسم بن‌شاهزاده علی بن‌شاهزاده حسن بن‌شاهزاده جعفر بن‌شاهزاده محمد بن‌احمد بن‌حضرت امام حسین(ع) و اما وقوف آن واقع در دامنه کوه بانک متصل به تنگ بابویی معروف به تنگ باشت …».
اهم برنامه‌های فرهنگی در جوار بقعه امامزاده اسماعیل
از جمله برنامه‌ های فرهنگی که توسط هیئت امناء و با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گچساران در این حرم مطهر برگزار می‌ شود، برگزاری طرح نوروزی آرامش بهاری، برگزاری سوگواره یاس نبوی در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، برگزاری طرح بصیرت عاشورایی در ایام ماه محرم و صفر، برگزاری طرح نشاط معنوی در ایام تابستان، برگزاری طرح ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان، برگزاری برنامه‌ های مختلف فرهنگی و مذهبی به مناسبت‌ های مختلف در طول سال است.
در ایام ماه محرم به‌ ویژه شب‌ های تاسوعا و عاشورا مردم این منطقه و روستاهای همجوار به این محل می‌ آیند و عزاداری می‌ کنند. و گاه به علت نزدیک بودن آن به شهر گچساران، زیارت و تفرج سیزده بدر را در این منطقه سرسبز و خرم می‌ گذرانند .
۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۱۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.