اخبار

بقعه امامزاده علی (ع) با قدمتی 700 ساله در روستای سادات را بهتر بشناسیم

بقعه امامزاده علی (ع) با قدمتی 700 ساله در روستای سادات را بهتر بشناسیم
بقعه متبرکه امامزاده علی (علیه السلام) در دوره صفویه ساخته شده و در سال 1353 به ثبت ملی رسیده و به همین خاطر میراث فرهنگی اجازه تخریب این اثر ملی را نمی‌ دهد.
به گزارش خبرگزاری رضوی از یاسوج، آستان مقدس امامزاده علی (علیه السلام) در روستای سادات بخش سرفاریاب از توابع شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

این امامزاده در یکی از روستاهای گردشگری و در دره‌ ای معتدل و در 75 کیلومتری شهرستان چرام و ۸۵ کیلومتری غرب یاسوج مرکز استان واقع شده است.

این امامزاده یکی از مهم ترین مرقد های زیارتی استان کهگیلویه و بویراحمد و از نوادگان امام محمد تقی(علیه السلام) است.
 
نام این امامزاده در ابتدا ابوعلی یا آل علی و بنا به کثرت الفاظ در گویش محلی به «پیراعلی» سپس به «پیرعلی» بوده و اکنون به امامزاده علی سادات (علیه السلام) شهرت یافته است.

علی اکبر پاک، سرپرست روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: روستای سادات امامزاده علی (علیه السلام) در روزگار قدیم به دره سامانک و سید چهار راه‌ نشین معروف بوده است.

پاک اظهار کرد: این روستا از شمال به رشته‌ کوه‌ های ساورز، از جنوب به کوه چالباغ، از غرب به بخش لوداب و از شرق به منطقه دیلگان محدود و محصور شده است.

وی با بیان اینکه بنای بقعه شامل مجموعه‌ ای از حرم، صحن، ایوان و گنبد‌خانه است که در ضلع‌ های شمالی و جنوبی نیز دو صفحه ایجاد شده، ابراز داشت: در وسط این گنبدخانه مرقد مطهر این امامزاده واقع شده که روی آن را ضریح نفیس آب طلا دیده‌ ای محافظت می‌ کند.

ثبت بقعه امامزاده علی(علیه السلام) در آثار ملی
مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این بنای کهن در ۲۴ اسفندماه 1356 هجری شمسی جزء آثار ملی به ثبت رسید، یادآور شد: همچنان در حیطه اقتدار سازمان میراث فرهنگی کشور قرار دارد و تاکنون با نظارت و کنترل این سازمان، چندین مرحله تعمیر و مرمت شده است.

وی با اشاره به اینکه این زیارتگاه که مدفن مطهر امامزاده علی سادات(علیه السلام)، برادر ارشد امامزاده محمود (علیه السلام) از نوادگان امام محمد تقی (علیه السلام) است، اظهار کرد: از زمان‌ های گذشته مورد توجه مردم با ایمان و مکانی برای تمسک و توسل اهل معرفت بوده است.
نسب نامه بقعه متبرکه
پاک ادامه داد: نسب‌ نامه‌ ای که در بیت سید‌نظام‌ الدین تقوی ساداتی به‌ دست آمده، امامزاده سید ‌تاج‌ الدین علی‌ (علیه السلام) ابن امامزاده سید‌‌فخرالدین احمد ابن امامزاده سید‌محمد مشهور به اعرج ابن امامزاده سیدفخرالدین احمد ملقب به قطب‌ ا‌لدین عبدالله ابن امامزاده موسی مبرقع ابن امام حضرت محمد تقی‌ الجواد (علیه السلام) از تباران امامزاده علی (علیه السلام) منسوب به امام محمد تقی(علیه السلام) هستند.

سرپرست روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد کاوش محوطه بنای امامزاده علی (علیه السلام) و آزادسازی بنا از انبوه خاک، کاوش و آزاد سازی اطراف بنا و مرمت آن، تثبیت و استحکام بخشی جرزه‌ ها و بنا، خاکبرداری و تملک اطراف امامزاده، تهیه  طرح مرمت و احیاء بنا، مرمت اضطراری و تکمیل خطوط و نمای بنا، تهیه طرح محوطه سازی و شروع به اجرای آن، اجرای سرویس‌ های بهداشتی و مرمت و استحکام بخشی گنبد و گنبد خانه را از جمله اقدامات عمرانی انجام شده عنوان کرد.

وی اضافه کرد: این امامزاده بعد از بی بی حکیمه (سلام الله علیها) یکی از مهم ترین امامزادگان استان کهگیلویه و بویراحمد است که محبوبیت خاصی بین مردم منطقه دارد و هر ساله در تمامی فصول سال میزبان عاشقان و دل دادگان خود از تمامی نقاط کشور است.

بقعه متبرکه امامزاده علی(علیه السلام) که در دوره صفویه ساخته شده در سال 1356 به ثبت ملی رسیده و به همین خاطر میراث فرهنگی اجازه تخریب این اثر ملی را نمی‌ دهد و از سوی دیگر بسیاری سادات این اما‌مزاده معتقد هستند که باید برای خدمات‌ دهی بهتر و رفاه حال زوار یا مرمت صورت گرفته و یا این بقعه تخریب و بازسازی شود.

شجره نامه امامزاده علی (علیه السلام)
امامزاده علی (علیه السلام) پسر امامزاده ابواحمد نقیب ملقب به قطب الدین عبداله فرزند امامزاده ابوممد ملقب به ابوجعفر که گفته شده احمد و محمد که پدر و پسر هر دو در یک ضریح و یک گنبد در خاک سپیدان (اردکان)فارس مدفون هستند.

فرزند امامزاده ابو احمد عبدالله (علیه السلام) در خاک تراران شاهی چنار تفرش آشتیان در دامنه کوه دو برادران مدفون است.

فرزند امامزاده ابوعلی محمد اعرج و امامزاده ابواحمد عمران (علیه السلام) در خاک بابلان قم مدفون است. فرزند امامزاده ابو احمد موسی مبرقع در خاک بابلان قم که امروز خیابان آذر جنب چهل اخترون یعنی چهل امامزاده که در یک ضریح هستند مدفون و دارای ضریح و گنبد است.

مادر امامزاده علی (علیه السلام) قسیمه که با ام طیب یا طاهره شهرت داشت دختر یکی از بنی اعمال خود بنام امامزاده ابوالقاسم احمد از ذریات امام موسی کاظم (علیه السلام) است و همسر امامزاده علی (علیه السلام) گوهر تاج بوده است.

ثمره ازدواج امامزاده علی (علیه السلام) با گوهر تاج سه فرزند پسر بنام های سید احمد، سید محمد و سید انبیاء و یک دختر بنام سیده حکیمه بوده است.
سیده حکیمه با یکی از برادر زاده های پدر بزرگوارشان بنام امامزاده اسماعیل(علیه السلام) ازدواج کرده است. 
 
سیداحمد دختری بنام عاتکه داشته که با پسر سید محمد بنام سید حسین ازدواج کرد که ثمره این ازدواج شش پسر و دو دختر بوده که اسامی شش پسر عبارتند از:
سید نعمت الله، سید ابراهیم، سید زبیر، سید خلیفه، سید احمد موسی و سید عطاء اله که هر کدام از آنها جداگانه دارای فرزند و ذریه هستند و روی هم رفته طایفه سادات امامزاده علی (علیه السلام) را تشکیل می دهند.

اطلاعات مربوط به این امامزاده و آرامگاه وی برگرفته از کتاب بحرالانساب امیر تیمور گرگانی است که به خط میرزا ابوطالب حسینی سمرقندی مکتوب شده است.
 
 
 
۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۱۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.