اخبار

سید محمود (ع)، امامزاده ای که اولادش در بین مردم دارای احترام ویژه ای است

سید محمود (ع)، امامزاده ای که اولادش در بین مردم دارای احترام ویژه ای است
آستان مقدس امامزاده محمود (ع) در روستای «بی سیتون» شهرستان کهگیلویه قرار دارد که سادات آن مورد احترام ویژه مردم شهرستان و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد هستند.
به گزارش خبرگزاری رضوی از یاسوج، آستان مقدس امامزاده محمود (علیه السلام) در روستای بی سیتون (بی سیدون) چهارروستا (چاروسا ) از دهستان طیبی سرحدی بخش چاروسا شهرستان کهگیلویه قرار دارد و با شهر دهدشت 75 کیلومتر فاصله دارد.
عمارت عظیم و قدیم این زیارتگاه با وسعتی معادل 170 و محوطه‌ ای بیش از 105متر، از دو قسمت هشتی با پلانی مستطیل شکل شامل: صحن، ایوان، حرم با گنبد عرقچینی خوش ترکیبِ مخروطی با گچ قدیم و بر نوک آن پنجه پنج تن آل ‌عبا نصب شده است.
 
نمای خارجی بنا به کمک قاب‌ های مربعی با چند رشته طاق نمای جناغی در داخل آنها بر روی زوایای هشت گانه، اثر چشم گیری داشته و گوشوار هر زاویه در چهار سوی آن با چهار طاق نما در پایین و بالا، از تناسب و زیبایی خاصی برخوردار است.
در نمای داخلی در چهار گوشه گنبدخانه که مرقد مطهر در آن واقع شده، مقرنس کاری جالبی ایجاد شده که در مرمت‌ های بعدی آسیب دیده است.

بر بالای ضریح مطهر گنبد خوش ترکیبی به سبک معماری دوره صفویه به ارتفاع  12 متر استوار گردیده که اسکلت‌ بندی آن با تیرآهن نیم ‌پهن انجام گرفته است. در داخل گنبدخانه به طور کامل با آینه‌ کاری لوزی شکل تزیین شده که درخشش زیبایی را به ضریح و حرم بخشیده است.
عمارت چهار‌گوش گنبد‌خانه همراه با دو اطاق قرینه در قسمت زیرزمینی آن که در واقع کهن‌ ترین واحد این مجموعه را تشکیل می ‌دهد، با توجه به سبک و نحوه اجرا و پوشش معماری و قدیمی ‌ترین ضریح آن که منتسب به یکی از والیان اواخر عصر اتابکان فارس (682هـ .ق) می ‌باشد. از جمله آثار اواخر دوران سلجوقی (429-590 هـ .ق) به شمار می ‌رود.

اما پیش ایوان طاق هلالی و دو اطاقک مجاور راه پله که به عنوان زائر‌سرا مورد استفاده قرار می ‌گرفت، از الحاقات اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول محسوب می‌ شود، که به نقل از محلیان توسط کربلایی میر محمد به معماری محمد حسین بهبهانی باز‌پیرایی گردیده است.
در وسط شبستان طویل و عظیم گنبد‌خانه ‌ای به ابعاد 10*10 متر که در مرکز آن مرقد مطهر امامزاده محمود معروف به سید محمید (علیه السلام) قرار گرفته که بر بالای آن ضریحی از جنس برنز با روکش آب طلا به شکل مشبک چهار‌خانه‌ ای قفل توپی محافظت می ‌کند.

در ضلع شمال‌ غربی مجاور ساختمان دو طبقه زائرسرا «چشمه معروف امامزاده سید محمید (علیه السلام) » در شیبی ناهموار از درون کان گچ روان است که جدیداً آب آن با لوله‌ کشی منظم در آب ‌انبارهای مخصوص ذخیره می ‌شود.
بنابر مشهور این امام زاده دارای معجزات و کرامات فراوانی بوده است و همچنان هم مومنان و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) جهت توسل به ایشان در تمام طول سال مسافر آستان مقدس او هستند.

در رابطه با شجره طیبه امامزاده محمود (علیه السلام) به استناد مدارک متقین و معتبر از احفاد حضرت امام محمد تقی(علیه السلام)  می باشد؛ به ویژه در کتاب منتخب التواریخ خراسانی چنین آمده است : محمود بن احمد بن موسی المرقع بن امام جواد (علیه السلام) در کوه گیلویان مدفون است.
در قسمت تراجم و انساب واحد مطالعات و تحقیقات اسلامی سازمان اوقات شجره طیبه امام زاده محمود معروف " سید محمید " را چنین تفهیم می کند : " محمود ابن محمد ( احمد ) ابن میریار ابن حسن بن علی ابوالفتوح بن عیسی ابن محمد بن جعفر بن علی بن محمد بن ابو عبدالله احمد به خراسان بن ابولحسن موسی، الرئیس قم بن ابو عبدالله احمد به قم چهل اختران بن ابو علی احمد، بقم بن موسی مبرقع بن امام محمد تقی الجواد ( ع ) و اسناد دیگر بسیاری که ارتباط امام زاده را با امام نهم شیعیان روشن می کند.

به هر حال امامزاده یکی از مشهورترین بقاع متبرکه کشورمان است که از زمان های گذشته مورد توجه مردم با ایمان و مکانی برای تمسک و توسل اهل معرفت بوده و سالیان سال این مکان مقدس معیادگاه و زیارتگاه عاشقان فراوانی بوده است که به ویژه در سال های دور راهی سخت و کوهستانی را با پای پیاده و یا استفاده از چهارپایان طی می کردند.
 
اما امروز به لطف جاده آسفالته، وسایل حمل و نقل و ایجاد امکانات رفاهی مناسب موجب شدده تا زوار بیشتری توفیق زیارت آن حضرت را پیدا کنند.

تولیت آستان مقدس، آقا میراحمد تقوی بخش عظیمی از عمر مبارک خود را صرف مرمت و ساخت امام زاده محمود (علیه السلام) جد بزرگوار خودشان نهادند.
امامزاده محمود (علیه السلام) دارای اولاد و احفاد زیادی در حوزه استان کهگیلویه و سایر مناطق کشور و خارج از کشور است.

سیاوش زمان، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کهگیلویه بقاع متبرکه را یکی از جاذبه‌ های معنوی گردشگری شهرستان دانست و گفت: آستان متبرکه امامزاده سید محمود(علیه السلام) معروف به سید محمید به عنوان یکی از امامزادگان شاخص شهرستان همه ساله پذیرای خیل عظیم گردشگران و مسافران نوروزی است.

زمان به ظرفیت‌ های گردشگری شهرستان اشاره کرد و گفت: کهگیلویه امامزادگان و بقاع متبرکه بسیاری دارد که بسترها و جاذبه‌ های خوبی برای توسعه گردشگری مذهبی است.
۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۱۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.