اخبار

دو «سیدالله (ع)»، امامزادگانی که ریش سفیدان «بهمئی» و «یوسفی» را سه شبانه روز به روضه خوانی و نیایش واداشت

دو «سیدالله (ع)»، امامزادگانی که ریش سفیدان «بهمئی» و «یوسفی» را سه شبانه روز به روضه خوانی و نیایش واداشت
بقاع متبرکه «سید ابراهیم» و «سید اسدالله» (علیهما السلام) سالانه ملجاء هزاران محب اهل بیت علیهم السلام هستند.
به گزارش خبرگزاری رضوی از یاسوج؛ این دو امامزاده بزرگوار، بنا به کثرت استعمال، به «دوسید الله» و گاه به «سیدالله» و «سید ابراهیم» شهرت دارند.

دو بقعه متصل به هم مرقد آنان در روستای «منیزور» از توابع بخش «سرآسیاب یوسفی» شهرستان «بهمئی» بر روی تپه ای مشرف بر دره «بردمن» واقع شده اند که پیرامون آن را قبرستان قدیم روزگار قبل از صفوی فرا گرفته است.
 
هنوز بر روی تربت برخی از قبور، لوحه سنگ هایی قرار دارد که خطوط  روی آنها به مرور زمان فروریخته که جز تاریخ دو سنگ به سال های 800(ه.ق) و دیگری با مضمون(..علیها فان .. شعبان..سنه اثنی و تسعین و ستمائه ..) (992ه.ق) چیز دیگری قابل تشخیص نیست.
 
فاصله این روستا تا سرآسیاب یوسفی 12 کیلومتر و تا شهر «لیکک» نزدیک به 80 کیلومتر است .
 
مطالعه این بنا از نظر آثار تاریخی با عنایت به آرایش و سبک کلی و نوع مصالح با استفاده از نقوش اسلیمی در حواشی محراب و تحول معماری از مشخصات دوره ایلخانی(قرن هشتم ه.ق) به شمار می رود .
 
در وضعیت فعلی این مکان مذهبی در وسعتی به مساحت 1000 متر مربع با رعایت کلیه اصول مهندسی و ایجاد فونداسیون و شناژهای بتنی احداث و نزدیک به اتمام است .

در محوطه این زیارتگاه از روزگار قدیم تاکنون قبور زیادی از اولاد و احفاد امامزادگان مزبور مدفون هستند.
 
آنچه محلیان و برخی از راویان حکایت دارند امامزاده ابراهیم (علیه السلام) پدر امامزاده سید اسدالله از اعقاب «شاهزاده عبدالله» معروف به «شاه منگشت» است که آستان مقدس آن بزرگوار در منطقه «علاء و صیدون» در شهرستان «باغملک» از توابع استان خوزستان قرار دارد.
 
شجره این بزرگواران به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد.
 
عالم فاضل مرحوم «میر علی صفدر تقوی رضا توفیقی» (ره)، پدر آیت الله «آمیر احمد تقوی» بنا به ارادتی که به این امامزادگان عالی مقام داشت، جملاتی را بر روی تخته سنگی با خط خود حک کرد و بر دروازه بقاع مذکور نصب نمود که مضمون آن این است: «من کراماتی از امامزاده (شاهزاده ابراهیم) دیده ام. به این دلیل با تمام ریش سفیدان بهمئی و یوسفی سه شب در صحن مطهر امامزاده روضه خوانی و نیایش برپا داشتم ...1330ه.ق.»
 
بنا به گفته افراد محلی کتیبه سنگی دیگری از روزگار قدیم بر دیوار امامزادگان نصب شده بود که محلیان معتقدند در این مکان، جن و بیماری طاعون و وبا وارد نمی شود.
 
بنای قدیمی امامزادگان
 
جاده خطرناک و پیچهای تند با شیب زیاد مانع از ابراز محبت به ساحت مقدس این امامزادگان نشده و شاهد افزایش خیل عظیم زائران به این مکان مقدس هستیم.
۲۱ فروردین ۱۳۹۸ ۰۸:۱۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.